Pompoen & wijn

Pompoen is een genot voor de herfst, of het nu in een stevige, pittige soep is of in een zoet dessert.

Feiten

  • 90 %

    Watergehalte

  • 29,14

    Calorieën per 100 gram

  • 200

    Pompoenvariëteiten zijn geschikt voor consumptie

De fijne, vaak nootachtige smaak, die soms doet denken aan jonge spruitjes, is mild en geschikt voor verschillende gerechten: als delicate soep, hartig gekruid als fijne groente of als salade met citroenschil en balsamicoazijn.

Solistisch gezien wordt Kürbis aan tafel het best gecombineerd met een fijne fruitige Pinot Blanc of een licht rijpe Silvaner. De smaken van de twee culinaire partners vullen elkaar aan. Als begeleider van vlees is pittige pompoen, zoals de smaakvolle Hokkaido, een ideale partner voor lichte rode wijnen. Portugieser of een frisse Trollinger zijn ook welkom. Ze zijn goede partners voor de fijne fruitsmaken van de pompoen, maar vormen ook een heerlijke alliantie met sterkere gerechten.
Stukjes pompoen ontwikkelen uitgesproken smaken die een beetje aan kastanjes doen denken. Ze passen dan perfect bij een expressieve rode wijn zoals Dornfelder of Lemberger.

Wanneer kaashapjes zich van hun zoete kant laten zien als dessert, hoeft een begeleidende wijn niet ontbreken. Een biscuit met gekarameliseerde noten is bijvoorbeeld een ideale combinatie met een edele Riesling Beerenauslese. Maar een milde Riesling Auslese is ook een ware herfstopenbaring met een licht en fruitig pompoengebakje.

 

Kan pompoen ook zoet worden bereid?

Ja, of het nu als taart, dessertschotel of zoet ingemaakt en gecombineerd met Rieslingcrème is - pompoen is ook een echte allrounder in zijn zoete versie. Wij raden zoete en zoete wijnen aan, zoals Spätlese of Auslese wijnen, om deze gerechten te begeleiden.

Meer receptideeën

met garnalen Pompoensoep

met garnalen

  • 1 kleine Hokkaido-pompoen
  • 1 ui
  • 5 cm gember
  • 2 el boter
  • 750 ml groentebouillon
  • 300 ml kokosmelk
  • 12 middelgrote garnalen
  • 2 el olijfolie
  • Een snuifje peper & zout

Schild en snijd de pompoen, ui en gember in blokjes en fruit aan in de boter.

 

Deglaceer met de groentebouillon en stoof ongeveer 15 tot 20 minuten tot ze zacht zijn.

 

Sauteer de garnalen in een beetje olijfolie en laat een paar minuten op laag vuur bakken. Leg ze op houten spiesjes en houd ze warm in aluminiumfolie.

 

Wanneer de groenten gegaard zijn tot ze zacht zijn, mix ze dan fijn met een staafmixer. Roer de kokosmelk erdoor en breng op smaak met zout en peper.

 

Serveer de soep in grote koppen en garneer met de garnalenspiesjes.

 

Vers gebakken wit brood past hier goed bij.

  • Muskateller (halbtrocken & feinherb)
  • Federweißer (brut nature)

een kerstdessert Geroosterde pruim met kaneelijs

een kerstdessert

  • 1 kg kwetspruimen
  • 100 gr suiker
  • 3 tl gemalen kaneel
  • Een snuifje kruidnagelpoeder
  • 50 ml pruimenbrandewijn
  • 50 gr donkere ruwe suiker
  • 2 el oude balsamico
  • 200 gr suiker
  • 4 eigelen
  • 500 ml room

Gebakken pruimen:

Was de pruimen, ontpit ze en snijd ze in vieren. Verdeel de suiker gelijkmatig in een pan met antiaanbaklaag en smelt langzaam op een middelhoog vuur. Verhoog de temperatuur en voeg onmiddellijk het fruit, de schnaps en de kruiden toe. Roer tot het mengsel karamelliseert.

Roer de muscovadosuiker en balsamicoazijn erdoor en smeer na ongeveer 3 minuten uit op een koud bord.

 

Kaneelijs:

Voeg de suiker en eidooiers samen en roer de twee ingrediënten boven een bain-marie schuimig.

Klop de slagroom op, meng dan voorzichtig beide mengsels en voeg drie theelepels kaneel toe. Meng de kaneel weer voorzichtig door het mengsel.

Giet het mengsel in een (cake)vorm of kleine schaal, dek af met aluminiumfolie en zet minstens drie uur in de vriezer.

 

Verdeel de pruimen over vier diepe borden of kleine schaaltjes, serveer met het kaneelijs.

  • Gewürztraminer (trocken)

met tagliatelle Coq au Riesling

met tagliatelle

  • 1 hele kip
  • 1/3 l Riesling
  • 0,2 liter room
  • 1 klein glas Cognac
  • 2 stuk sjalotten
  • 1 teentje look
  • 1 stuk eigeel
  • 1/2 bussel peterselie
  • 1 el bloem
  • 50 gr boter
  • 1 el olijfolie
  • Naar smaak zout & peper

Snijd de kip in stukken. Verhit ca. 50 g boter met 2 el olijfolie in een grote koekenpan en bak de stukken kip lichtbruin (zonder deksel). Breng licht op smaak met zout.

 

Snipper de sjalotjes fijn, pel de knoflook en hak deze fijn. Hak de peterselie fijn en voeg alles bij het vlees. Bak kort met gesloten pan. Giet de cognac over het vlees en flambeer het met Cognac. Blus af met 1/3 liter Riesling en laat een half uur sudderen op een zacht vuurtje. Voeg eventueel nog een beetje wijn toe en laat nog 10 minuten sudderen.

 

Verwijder de stukken kip en houd even warm. Meng 1 eetlepel bloem met 1 eierdooier en de room en klop dit door de saus. Breng op smaak met zout en peper. Doe de stukken kip terug in de pan. Serveer direct.

 

Dit past goed bij tagliatelle.

 

Variant: Bak 150 g verse champignons in 50 g boter en voeg toe.

  • Riesling (trocken)

met pompoen en witte wijnsaus Pasta met pompoen en witte wijnsaus

met pompoen en witte wijnsaus

  • 750 gr pompoen (butternut)
  • 3 kleine uien
  • 2 teentjes knoflook
  • 1 beker crème fraîche
  • 250 ml droge witte wijn
  • 500 ml groentebouillon
  • 25 gr parmezaan of een andere harde kaas
  • 400 gr spaghetti of andere pasta
  • Naar smaak zout, peper, suiker
  • 4 er pompoenpitten, evt. gehakt
  • Naar smaak muskaatnoot, tijm

Fruit de knoflook en uien tot ze glazig zijn. Snijd de pompoen in blokjes en voeg toe, breng op smaak met peper en suiker. Als de blokjes nog stevig zijn, giet je de witte wijn en groentebouillon erbij. Laat verder sudderen tot de pompoen beetgaar is.

 

Kook intussen de pasta en laat uitlekken.

 

Voeg de tijm, nootmuskaat, zout en crème fraîche toe aan pompoen, breng aan de kook en laat indikken. Roer de parmezaan erdoor en breng op smaak. Je kunt ook wat pompoenblokjes fijnstampen om de saus romiger te maken.

 

Dresseer de pasta op borden en giet de pompoensaus erover.

Bestrooi met pompoenpitten.

  • Scheurebe (trocken)