Secco

Secco is de moderne naam voor trendy parelwijn.

Feiten

  • 6 - 8° graden

    Drinktemperatuur

  • < 35 g/l

    Restsuiker wordt als 'trocken' beschouwd

  • 1 - 2,5 bar

    Druk

Goede parelwijnen wijnen zijn fris, licht, zomers en fruitig en relatief goedkoop, omdat er geen accijns (zoals voor bijvoorbeeld Sekt) hoeft te worden betaald. Ze maken nu deel uit van het standaardrepertoire van veel Duitse wijnproducenten. (Video)

Perlwein wordt in de Duitse wijnwet gedefinieerd als een wijn met een hoger koolzuurgehalte dan niet-mousserende wijnen. Terwijl het koolzuur grotendeels ontsnapt tijdens de gisting van druivenmost tot wijn, wordt het koolzuur opgevangen voor de bereiding van parelwijn van hoge kwaliteit en na de gisting aan de wijn terug toegevoegd.

Secco heeft slechts een druk van 1 tot 2,5 bar, terwijl Sekt ten minste 3 en maximaal 6 bar koolzuurdruk bevat. De kurk van Secco moet niet worden beveiligd met een metalen korfje (agraffe), zoals bij klassieke mousserende wijn, maar wordt meestal afgesloten met een schroefdop of een kurk met een krimpfolie eroverheen.

Smaakgradaties voor parelwijn 

  • Trocken (droog): tot 35 g/l restsuikergehalte
  • halbtrocken (halfdroog): 33 - 50 g/l restsuikergehalte
  • Mild: >50 g/l restsuikergehalte

hier'is de themapagina voor mousserende wijn

Video: Prikkelfactor mousserende wijn en secco

Is Secco hetzelfde als Prosecco?

Neen! Volgens de Duitse wijnwet is Secco een mousserende wijn met technisch toegevoegd koolzuurgas. Prosecco daarentegen komt uit Italië. Het wordt gemaakt van het druivenras Glera en mag alleen worden geproduceerd in de DOC Prosecco en is verkrijgbaar als mousserende, parelende en niet-mousserende wijn.

Meer receptideeën

met verse cantharellen Herfst bruschetta

met verse cantharellen

  • 4 kleine ciabatta's
  • 200 gr kleine cantharellen
  • 4 el gehakte peterselie
  • 4 teentjes knolflook
  • 80 gr Pecorino
  • 8 el goede olijfolie
  • Een snuifje zout & peper

Verwarm de oven voor op 200 graden.

 

Maak de cantharellen schoon. Fruit de peterselie in een pan met de helft van de olie, voeg dan de paddenstoelen toe en bak op een laag vuur in ongeveer 5 minuten gaar.

 

Snijd de broodjes in plakjes en bak ze in ca. 5 minuten knapperig in de oven.

 

Snijd de knoflook fijn, verdeel over de warme broodjes en besprenkel met de andere helft van de olie. Rasp de pecorino grof.

 

Meng het cantharellen- en peterseliemengsel met de pecorino en verdeel over de broodjeshelften.

  • Grauburgunder (trocken)
  • Federweißer (brut nature)

met appels en noten Flammkuchen

met appels en noten

  • 250 gr tarwe- of speltmeel
  • 150 gr crème fraîche
  • 150 gr stevige verse kaas
  • 2 zure appelen
  • 1 - 2 uien
  • 30 gr walnoten of hazelnoten
  • 15 gr gist
  • 1 el suiker
  • 2 el olijfolie
  • 2 takjes verse tijm
  • Naar smaak zout & peper
  • 200 ml warm water

Zeef voor het gistdeeg de bloem in een kom en maak er een kuiltje in. Los de gist op in een beetje warm water en giet het in het kuiltje. Dek de kom af met een doek en laat 10 minuten rijzen. Kneed vervolgens het voordeeg met de deeghaak van een handmixer en werk er geleidelijk het warme water, de olie en een theelepel zout door. Laat het gekneedde deeg rijzen tot het in volume verdubbeld is (ongeveer een half uur, op een warme plaats).

 

Snijd de uien in partjes. Hak de noten grof. Ontpit de appelen, snijd ze in plakjes (hoe dikker de appelschijfjes, hoe sappiger de tarte flambée) en bestrooi ze met de suiker.

 

Verdeel na het rusten het deeg en rol elke helft uit op een met bakpapier beklede bakplaat. Verwarm de oven voor op 220 °C (boven- en onderwarmte)

 

Verdeel de crème fraîche gelijkmatig over het deeg en leg er de appelschijfjes en de partjes ui op. Verdeel de verse kaas erover en bestrooi met de noten. Kruid met een beetje zout en peper.

 

Bak 12-15 minuten op het laagste rooster en bestrooi voor het serveren met de verse tijm.

  • Riesling (halbtrocken & feinherb)
  • Riesling (lieblich)

met tagliatelle Coq au Riesling

met tagliatelle

  • 1 hele kip
  • 1/3 l Riesling
  • 0,2 liter room
  • 1 klein glas Cognac
  • 2 stuk sjalotten
  • 1 teentje look
  • 1 stuk eigeel
  • 1/2 bussel peterselie
  • 1 el bloem
  • 50 gr boter
  • 1 el olijfolie
  • Naar smaak zout & peper

Snijd de kip in stukken. Verhit ca. 50 g boter met 2 el olijfolie in een grote koekenpan en bak de stukken kip lichtbruin (zonder deksel). Breng licht op smaak met zout.

 

Snipper de sjalotjes fijn, pel de knoflook en hak deze fijn. Hak de peterselie fijn en voeg alles bij het vlees. Bak kort met gesloten pan. Giet de cognac over het vlees en flambeer het met Cognac. Blus af met 1/3 liter Riesling en laat een half uur sudderen op een zacht vuurtje. Voeg eventueel nog een beetje wijn toe en laat nog 10 minuten sudderen.

 

Verwijder de stukken kip en houd even warm. Meng 1 eetlepel bloem met 1 eierdooier en de room en klop dit door de saus. Breng op smaak met zout en peper. Doe de stukken kip terug in de pan. Serveer direct.

 

Dit past goed bij tagliatelle.

 

Variant: Bak 150 g verse champignons in 50 g boter en voeg toe.

  • Riesling (trocken)

Ideaal met een milde Dornfelder Panna cotta met bramen

  • 200  g braambessen
  • 0,25 l melk
  • 0,25 l room
  • 100 g donkere chocolade (70-80%)
  • 60 g suiker
  • 4 blaadjes gelatine
  • 1/2 vanillestok
  • 1 snuifje zout
  • 1 el poedersuiker
  • 2-3 blaadjes munt

Bereiding:

 

1. Week de gelatine in koud water volgens de aanwijzingen op de verpakking. Snijd het vanillestokje in de lengte open en schraap het merg eruit met de achterzijde van een mes. Rasp de chocolade. Breng de room aan de kook met de melk, een snufje zout en het vanillemerg. Voeg de suiker en de geraspte chocolade toe, knijp de gelatine uit en los op in de melk en de room.

 

2 Was de bramen, zet er een paar apart voor decoratie en pureer de rest fijn

 

3 Kleine vormpjes of glaasjes afwisselend met de panna cotta en de gepureerde bessen vullen. Bestrooi met een beetje poedersuiker, dek af met huishoudfolie en zet ongeveer 2 uur in de koelkast.

 

4 Garneer de panna cotta met de overgebleven braambessen en de muntblaadjes.

 

Wijnadvies:

 

Een milde Dornfelder

  • Dornfelder (trocken)
  • Dornfelder (halbtrocken & feinherb)
  • Dornfelder (lieblich)
Brombeer-Panna Cotta