Federweißer
Met je oor tegen het glas klinkt Federweißer als het geluid van de zee. Als het druivenplukseizoen weer begint, is hij verkrijgbaar als Rauscher, Sauser, Bitzler of Brauser.
Feiten
-
5 Volumenprozent
Alkoholgehalt
-
etwa 2 Mio Liter
werden jährlich in Rheinland-Pfalz verkauft
De naam is te danken aan de gisten die als kleine veertjes in het glas dansen. Ze zijn ook verantwoordelijk voor de lichte tinteling van de jonge wijn.
Wanneer de biologisch actieve gisten tijdens de gisting de natuurlijke suiker in het vers geperste druivensap omzetten in alcohol, wordt er ook koolzuurgas geproduceerd, dat langzaam ontsnapt. De fles moet daarom altijd rechtop worden vervoerd. Proef eerst een beetje van de lentewijn. Als de smaak goed is, zet hem dan in de koelkast, want kou stopt het gistingsproces en verlengt het plezier.
Als het nog steeds te zoet smaakt, moet je het op kamertemperatuur bewaren. Na 6-8 uur moet je het opnieuw proeven en als het de optimale zoetheid heeft bereikt, moet je het koelen.
In principe moet lentewijn gedronken worden halverwege van druivensap naar wijn, wanneer de zoetheid, alcohol en fruitzuren goed in balans zijn. Op dat moment heeft hij een alcoholpercentage van ongeveer 5% per volume.
Hoeveel Federweißer wordt er jaarlijks verkocht?
Alleen al in Rijnland-Palts wordt jaarlijks ongeveer twee miljoen liter Federweißer verkocht.
Rassen
Meer receptideeën
Ideaal bij een mooie Spätburgunder Donkere chocolademousse met bessen
- 1 eigeel
- 70 g suiker
- 1 reep donkere chocolade (min. 70% cacao)
- 1/2 reep melkchocolade
- 200 g room
- 0,1 l rode wijn
- 300 gr bessen (eventueel bevroren)
- 4 takjes munt
- 4 tl poedersuiker
Bereiding:
1. Klop het ei en de eidooier samen met de suiker ongeveer 5 minuten met een handmixer tot schuim.
2 Breek de chocolade in kleine stukjes en smelt boven een bain-marie. Klop de slagroom halfvast. Spatel eerst de chocolade door het ei- en suikerschuim en spatel dan voorzichtig de room erdoor. Laat de mousse minstens 4 uur opstijven in de koelkast.
3. Laat ondertussen de bessen ontdooien, daarvan ¾ door een zeef duwen en koud zetten. Zet de overgebleven bessen aan de kant voor decoratie.
4. Zodra de mousse stevig is, bestrooi je de randen van 4 borden met poedersuiker. Leg een laagje bessenpuree in het midden van elk bord. Snijd met een eetlepel bolletjes uit de mousse en leg ze erop. Garneer met verse munt en de overgebleven bessen.
Wijnadvies:
Een fruitige Spätburgunder Spätlese trocken
- Spätburgunder (trocken)
met verse cantharellen Herfst bruschetta
met verse cantharellen
- 4 kleine ciabatta's
- 200 gr kleine cantharellen
- 4 el gehakte peterselie
- 4 teentjes knolflook
- 80 gr Pecorino
- 8 el goede olijfolie
- Een snuifje zout & peper
Verwarm de oven voor op 200 graden.
Maak de cantharellen schoon. Fruit de peterselie in een pan met de helft van de olie, voeg dan de paddenstoelen toe en bak op een laag vuur in ongeveer 5 minuten gaar.
Snijd de broodjes in plakjes en bak ze in ca. 5 minuten knapperig in de oven.
Snijd de knoflook fijn, verdeel over de warme broodjes en besprenkel met de andere helft van de olie. Rasp de pecorino grof.
Meng het cantharellen- en peterseliemengsel met de pecorino en verdeel over de broodjeshelften.
- Grauburgunder (trocken)
- Federweißer (brut nature)
met tagliatelle Coq au Riesling
met tagliatelle
- 1 hele kip
- 1/3 l Riesling
- 0,2 liter room
- 1 klein glas Cognac
- 2 stuk sjalotten
- 1 teentje look
- 1 stuk eigeel
- 1/2 bussel peterselie
- 1 el bloem
- 50 gr boter
- 1 el olijfolie
- Naar smaak zout & peper
Snijd de kip in stukken. Verhit ca. 50 g boter met 2 el olijfolie in een grote koekenpan en bak de stukken kip lichtbruin (zonder deksel). Breng licht op smaak met zout.
Snipper de sjalotjes fijn, pel de knoflook en hak deze fijn. Hak de peterselie fijn en voeg alles bij het vlees. Bak kort met gesloten pan. Giet de cognac over het vlees en flambeer het met Cognac. Blus af met 1/3 liter Riesling en laat een half uur sudderen op een zacht vuurtje. Voeg eventueel nog een beetje wijn toe en laat nog 10 minuten sudderen.
Verwijder de stukken kip en houd even warm. Meng 1 eetlepel bloem met 1 eierdooier en de room en klop dit door de saus. Breng op smaak met zout en peper. Doe de stukken kip terug in de pan. Serveer direct.
Dit past goed bij tagliatelle.
Variant: Bak 150 g verse champignons in 50 g boter en voeg toe.
- Riesling (trocken)
met de kruiden van groene saus uit Frankfurt Quiche met kruiden
met de kruiden van groene saus uit Frankfurt
- 200 gr meel
- 100 gr boter
- Telkens een bosje peterselie, waterkers, kervel, salie, zuring, bieslook, pimpernel (kruiden voor de groene saus uit Frankfurt)
- 100 - 125 gr Zwarte Woudham
- 7 eieren
- 125 ml room
- 100 gr verse kaas
- 1 el citroensap
- Naar smaak Zout & peper
Kneed de bloem en boter met 4 eetlepels water en een theelepel zout tot een soepel deeg. Bekleed er een vorm mee en laat 30 minuten afkoelen.
Kook 4 eieren hard. Was, laat uitlekken en hak de kruiden voor de groene saus uit Frankfurt fijn. Snijd de ham in flinterdunne plakjes en verdeel over de deegbodem. Hak de hardgekookte eieren in kleine
en verdeel over de bovenkant. Meng de 3 eieren, room en verse kaas en breng op smaak met 1 eetlepel citroensap, zout en peper. Verdeel het mengsel over de deegbodem.
Bak ongeveer 30 minuten op 180 °C (gasstand 4) op de middelste hoogte van de oven.
- Riesling (trocken)